Press "Enter" to skip to content

Modny abażur – jak go wybrać? Nowoczesne abażury i klosze do lamp

Lampy z klasycznymi, tekstylnymi abażurami już jakiś czas temu odeszły na drugi plan w oświetleniu. Zachłyśnięci nowoczesnością wybieraliśmy do swoich wnętrz oświetlenie ze szkła, metalu i innych surowych materiałów. Oczywiście jest ono bardzo efektowne i stylowe, ale nic nie stworzy tak przytulnego i domowego klimatu jak materiałowy abażur. Ciepłe, lekko przytłumione światło dające atmosferę spokoju i ukojenia. Właśnie takiego efektu coraz częściej brakuje nam w domowych aranżacjach i właśnie dlatego klasyczne abażury wracają na salony!

Niekoniecznie tradycyjnie

Klosze i abażury do lamp wiszacychAbażury wracają do łask i mowa tu nie tylko o tradycyjnych lampach na rzeźbionej podstawie czy klasycznym żyrandolu. Dzisiaj materiałowe abażury znaleźć można także w nowoczesnych lampach o prostym, wręcz minimalistycznym designie. Połączenia metalowej czy szklanej podstawy z materiałowym abażurem są niezwykle efektowne i doskonale odnajdują się w nowoczesnych przestrzeniach. Do współczesnych, często nieco surowych wnętrz wprowadzają odrobinę przytulnego ciepła nie odbiegając zbytnio od przewodniej stylistyki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących zarówno domową atmosferę, jak i współczesny design.

Dla miłośników klasyki

W swoim wnętrzu stawiasz na klasyczny styl? Nie stanowi to żadnego problemu. Na rynku dostępne są również modele tradycyjne, doskonałe do wnętrz urządzonych klasycznie, w których uzupełnią eleganckie drewniane meble i długie, lejące się zasłony wiszące w oknach. Są to wnętrza niezwykle stylowe i eleganckie, dlatego szczególnie ważne są takie detale jak klasyczna lampa stołowa czy lampa podłogowa, ustawiona obok gustownego fotela, dopełniająca całą aranżację.

Klasyczna lampa z abażurem to także ciekawy motyw we wnętrzu nowoczesnym. Taki detal stanowi ciekawy element dekoracji, który kontrastuje z pozostałymi, nowoczesnymi elementami aranżacji. Elegancka lampa stołowa na ceramicznej podstawie zwieńczonym tekstylnym abażurem, ustawiona na nowoczesnej komodzie w minimalistycznej formie. Tak efektowny zestaw sprawia, że wnętrze nabiera zupełnie nowego wyrazu i staje się jeszcze bardziej eleganckie.

Jakie lampy znajdę w sprzedaży?

Wybór jest naprawdę duży. Od niezwykle zdobnych żyrandoli w nieco rustykalnym stylu, po nowoczesne lampy podłogowe na modnej podstawie w formie trójnogu. Dużą zaletą tekstylnych abażurów jest ich różnorodność. Mnogość wzorów, kolorów i kształtów sprawia, że pasują one niemal do każdych lamp i do każdych aranżacji. Warte uwagi jest też to, że wybierając klasyczną podstawę lampy, możesz co jakiś czas modyfikować ją zmieniając abażur. To bardzo efektowny, a przy tym niezbyt drogi sposób na odświeżenie aranżacji.

Zalety abażurów

Dlaczego warto wybrać lampę z tekstylnym abażurem? Przede wszystkim dla klimatu, jaki da nam takie oświetlenie. Materiał przepuszcza promienie świetlne w niezwykle subtelny i delikatny sposób. Takie światło nie jest ostre i nie razi w oczy, staje się bardziej miękkie i przytulne. Jest to idealny rodzaj oświetlenia do pomieszczeń, w których zależy nam na spokojnej atmosferze sprzyjającej chwilom relaksu.
Wybierając taką lampę, zwróć uwagę na kolor abażura. Pamiętaj, że im ciemniejszy kolor abażura, tym bardziej nastrojowe będzie światło. Nie bez znaczenia jest także jego kształt –otwarty ku górze czy ku dołowi oraz grubość materiału – im grubszy, tym mniej światła przepuści.
Wybór lamp z materiałowymi abażurami jest bardzo duży. Z pewnością znajdziesz model, który spełni Twoje wszystkie oczekiwania.

Be First to Comment

Dodaj komentarz