Press "Enter" to skip to content

Lampy do restauracji – jakie oświetlenie się sprawdzi?

Wąski klosz jest zaletą, ponieważ przy nisko zawieszonej lampie ryzyko zahaczenia głową jest naprawdę niskie. Takie lampy dobrze wyglądają powieszone blisko siebie. W naszej ofercie mamy sporo lamp wiszących z wąskimi kloszami, które doskonale sprawdzają się w roli lamp wiszących do restauracji, na przykład: seria lamp Pure ozdobionych drewnianym elementem, seria szklanych lamp Embla od marki Nordlux czy seria lamp z rodziny Joel od Astro. Są to modele lamp, które mają dopracowany najmniejszy szczegół i bardzo ładnie się prezentują.

lampy wiszące w restauracjiLampy o szerszych kloszach obejmują oddawanym przez siebie światłem znacznie większy obszar i potrzebują przestrzeni, więc doradza się, aby nie wisiały nisko nad blatem i zbyt blisko siebie. Szerszy klosz lampy nie zagwarantuje światła punktowego, tylko rozproszy światło na większym obszarze. Jeśli lampa będzie powieszona za nisko, istnieje ryzyko, że będziesz zahaczać o nią głową. Z pewnością nie jest to efekt na jakim CI zależy. Przykładami lamp o szerszych kloszach, które z powodzeniem możesz powiesić nad blatem w restauracji to seria przepięknych lamp Biscones od marki Maytoni czy kultowa seria lamp Pure zdobionych jasnym drewnianym elementem. Jeśli chodzi o lampy nad stół, zazwyczaj wiesza się jedną z szerokim kloszem albo dwie lub trzy lampy z nieco węższymi kloszami w przypadku standardowych podłużnych stołów. Nad okrągłe stoły najlepiej wieszać jedną lampę z szerokim kloszem. W każdym wypadku lampa nie może wisieć za nisko nad stołem, bo inaczej osoby siedzące przy stole będą zahaczać o nią głowami podczas wstawania.

Restauracja kocha lampy wiszące

Jeśli spojrzeć na projekty restauracji z ostatnich lat, można zauważyć, że projektanci i inwestorzy często rezygnują z szafek górnych na rzecz długich blatów z dolną zabudową szafek i jednej ściany z wysoką jednolitą zabudową od sufitu do podłogi. To rozwiązanie które jest możliwe, a czasem konieczne, po pierwsze w większych restauracjach, gdzie metraż nie ogranicza projektanta i po drugie w restauracjach z dużymi przestronnymi oknami przy blacie. Taki projekt wręcz prosi się o zaplanowanie lamp wiszących nad blatami. Przede wszystkim dlatego, że oświetlenie ogólne w suficie może być niewystarczające do przygotowywania posiłków czy zmywania naczyń. Najlepiej zaplanować trzy lub więcej lamp wiszących nad blatem, tak aby zarówno strefa przy zlewozmywaku była dobrze oświetlona jak i pozostałe strefy blatu. Okno przy blacie nie jest żadną przeszkodzą, jest wręcz zaletą. Bardzo ciekawym pomysłem, zaczerpniętym z krajów skandynawskich jest właśnie montowanie lamp wiszących przy oknach. Wieczorem gwarantujesz sobie odpowiednią ilość światła, a w dzień lampa funkcjonuje jako dekoracja zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu, jeśli prześwituje lekko przez firany.

Be First to Comment

Dodaj komentarz